Fizjoterapia co to takiego?

W życiu wielu z nas kiedyś nastąpi ten dzień, że będziemy musieli skorzystać z porady lub usługi fizjoterapeuty. Być może właśnie ten czas nastał i u Ciebie, stąd wizyta na moim blogu. Pozwól, że pomogę Ci przygotować się na pierwszą i każdą kolejną wizytę u fizjoterapeuty.

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to jedna ze składowych bardzo obszernego pojęcia jakim jest rehabilitacja. Tak, tak, fizjoterapia to nie to samo co rehabilitacja, choć większość ludzi używa tych określeń zamiennie – już wyjaśniam czym te określenia różnią się od siebie.

Rehabilitacja to zbiór wszystkich czynności jakie mają przywrócić nam zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, które utraciliśmy np. w wyniku wypadku, choroby, czy zabiegu operacyjnego. Fizjoterapia natomiast, jako część rehabilitacji koncentruje się na przywróceniu głównie sprawności fizycznej, za pomocą ruchu, przesyłania różnego rodzaju bodźców (np. świetlnych lub elektrycznych), czy pracy z ciałem.

Rodzaje fizjoterapii

Teraz kiedy już wiesz, czym jest fizjoterapia, chciałabym bliżej przedstawić Ci jej różne rodzaje, o których wspomniałam w poprzednim akapicie. Pod słowem „fizjoterapia” mogą bowiem kryć się następujące jej rodzaje:

  • Kinezyterapia – inaczej leczenie za pomocą ruchu i ćwiczeń. Najczęściej wykorzystywana w procesie niwelowania dysfunkcji czy bólu np. kręgosłupa i wad postawy. Zalecana także
    osobom zmagającym się z dysfunkcjami narządów ruchu oraz w późniejszych etapach rehabilitacji powypadkowej lub pooperacyjnej.
  • Fizykoterapia – to terapia wykorzystująca różne bodźce występujące w naturze, np. światło (lampa solux), prądy elektryczne (np. jonoforeza, elektrostymulacja), ultradźwięki czy pole magnetyczne. Fizykoterapia najczęściej znajduje zastosowanie w procesie niwelowania bólu, rozluźnieniu mięśni lub przyspieszenia gojenia się ran.
  • Terapia manualna – to bardzo wyspecjalizowany obszar fizjoterapii opierający się na szczegółowym badaniu pacjenta, obejmujący pracę z tkankami miękkimi, stawami i układem nerwowym. W terapii manualnej fizjoterapeuta poprzez dotyk i ucisk bolesnych punktów na ciele przywraca im równowagę mięśniową. Ten rodzaj fizjoterapii jest najbardziej pomocny w leczeniu stawów, jednak jest on odpowiedni także dla pacjentów zmagających się z przewlekłym bólem, po operacjach, czujących napięcie mięśniowe.
  • Kinesiotaping – inaczej nazywany plastrowaniem dynamicznym, to technika polegająca na naklejeniu na ciało elastycznej taśmy, której zadaniem jest poprawić mikrokrążenie, wspomóc pracę mięśni oraz zwiększyć zakres ruchu w oplastrowanej kończynie.

Fizjoterapia – dla kogo?

Tu odpowiedź może być prosta – dla każdego, kto chce lub potrzebuje pomocy w usprawnieniu swojego ciała, pozbyciu się dolegliwości bólowych, przyspieszeniu powrotu do pełnego zdrowia i sprawności po chorobie, wypadku, operacji, porodzie, długim siedzeniu w domu (np. po homeoffice), kontuzji.

Fizjoterapia niesie za sobą głównie takie korzyści jak:

  • Niwelowanie bólu
  • Usprawnienie i uelastycznienie ciała
  • Minimalizację nawrotu kontuzji lub urazu
  • Poprawa kondycji
  • Pomoc w prawidłowym gojeniu się ran pooperacyjnych
  • Utrzymanie sprawności osób z przewlekłą dysfunkcją ruchu
  • Poprawa jakości życia zarówno psychicznego i fizycznego
  • Oraz wiele, wiele innych korzyści

Jeśli już jesteś pewien, że chcesz zrobić coś dla siebie i fizjoterapia to jest to czego potrzebujesz to serdecznie zapraszam do gabinetu, a z pewnością poczujesz się lepiej :).

Zapraszam – Agata Reszelewska