Problemy trawienne i utrudniony metabolizm to Twoja codzienność? Bóle, zawroty głowy czy migreny nie są Ci obce? Boli Cię kręgosłup? Dokucza Ci refluks, zgaga, wzdęcia, zaparcia? Czujesz ciągłe napięcie w okolicach brzucha? Miewasz bolesne miesiączki? Masz na ciele blizny i obrzęki?
Jeśli chociaż na jedno z tych pytań opowiedziałeś/aś „TAK” to pozwól że dziś przedstawię Ci terapię wisceralną.
Terapia wisceralna – czym jest?
Terapia wisceralna, inaczej nazywana trzewną, polega na pracy manualnej w obrębie brzucha w celu przywrócenie ograniczonej lub zmienionej mobilności układu trzewnego i związanych z nim mięśni, otaczających je powięzi, oraz układów neurologicznych, naczyniowych, szkieletowych i limfatycznych. Podczas terapii wisceralnej wykorzystuje się głównie techniki skupiające się na warstwach głębokich, uwalniając dzięki temu napięcia występujące wokół narządów.
Terapia wisceralna – jak wygląda?
Wizyta u fizjoterapeuty, który ma przeprowadzić u nas terapię wisceralną nie różni się mocno od innych, o których już tu pisałam. Rozpoczyna się od zebrania wywiadu z pacjentem, na temat jego dolegliwości, przebytych chorób czy zabiegów. Jeśli terapeuta zdecyduje, że terapia trzewna jest dla nas odpowiednia przechodzi do przeprowadzenia terapii manualnej, polegającej na masażu brzucha i jego okolic w celu przywrócenia w tych miejscach prawidłowego krążenia oraz pozbycia się napięcia.
Terapia wisceralna – jak działa?
Nasze ciało, jak pisałam w poprzednich postach, jest połączeniem wielu zależnych od siebie struktur. Struktury te oddziałują na siebie nawzajem, a ich funkcjonowanie często w toku naszego życia bywa zaburzone, np. przez wypadek, operację, chorobę, stres w pracy czy na uczelni czy długotrwałe przebywanie w niepoprawnej postawie ciała – te sytuacje mogą powodować napięcia w danej strukturze w naszym ciele, a ich częstym ośrodkiem bywają właśnie okolice brzucha.
Za pomocą ucisku osteopata/fizjoterapeuta przywraca odpowiednie napięcie wokół organów wewnętrznych, polepsza nasze funkcje trawienne oraz usuwa zastoje w naczyniach limfatycznych organów wewnętrznych, a co za tym idzie, niweluje bóle oraz poprawia krążenie w okolicy klatki piersiowej, ale także nóg, ramion, kręgosłupa oraz głowy. Dodatkowo często zauważalnymi efektami jest także widoczna poprawa postawy ciała, redukcja napięcia i stresu, a także ogólna poprawa samopoczucia.
Bardzo często efekty terapii wisceralnej widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak w celu wyeliminowania wszystkich problemów oraz utrzymania efektów terapeutycznych zalecane jest odbycie co najmniej kilku wizyt, średnio raz w tygodniu.
Terapia wisceralna – przeciwwskazania
Chociaż terapia wisceralna jest bezpieczną i na ogół bezbolesną terapią, to istnieje kilka przeciwwskazań do jej zastosowania, a są to:
- Nowotwory – p/wskazanie względne
- Krwawienia wewnętrzne
- Ostry stan zapalny
- Zakrzepica
- Choroby układu krążenia -p/wskazanie względne
- Krwotoki i świeże rany
- Tętniaki
Terapia wisceralna – kto powinien z niej skorzystać?
Jak wymieniłam we wstępie do tego wpisu, częstymi wskazaniami do terapii wisceralnej są:
- Problemy trawienne
- Zwolniony metabolizm
- Bóle, zawroty głowy i migreny
- Bóle kręgosłupa
- Refluks, zgaga, wzdęcia, zaparcia
- Napięcie w okolicy brzucha
- Bolesne miesiączki
- Blizny i obrzęki na ciele
Ale na tym lista się nie zamyka, a można by wręcz powiedzieć, że to jej sam początek, można do niej jeszcze dodać np.: uczucie „guli” w gardle podczas przełykania, częste zapalenia pęcherza, zrosty pooperacyjne, zaburzenia priopriocepcji (np. częste potykanie się), nietrzymanie moczu, rozejście kresy białej, ograniczenie zakresu ruchów górnych i dolnych kończyn.
Pewnie mogłabym tak nadal wymieniać i wymieniać, ale w związku z tym, że terapia wisceralna pomóc może w naprawdę wielu przypadkach, chciałabym zachęcić Was, do poruszenia jej tematu ze swoimi osteopatami/fizjoterapeutami lub umówienia wizyty w moim gabinecie w celu sprawdzenia czy ten rodzaj terapii będzie remedium na Wasze dolegliwości.