Kinesiotaping

Kinesiotaping, taping, plastrowanie, plastrowanie dynamiczne, „te takie kolorowe taśmy co mają sportowcy” – ile nazw tyle zastosowań. Czym jest kinesiotaping, czy faktycznie jest on przeznaczony stricte dla sportowców i czy kolor ma znaczenie?

O tym chciałabym Wam opowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

KINESIOTAPING CO TO TAKIEGO?

Kinesiotaping zdobywa coraz większą popularność zarówno u fizjoterapeutów, jak i u pacjentów – u tych pierwszych przez jego skuteczność w pomocy w walce z bólem, przykurczami czy też opuchlizną, dla tych drugich ma także walor estetyczny – te kolorowe taśmy w wielu przypadkach mogą nam wręcz zastąpić ortezę lub opatrunek.

Kinesiotaping wykorzystuje naturalne procesy samoleczenia organizmu – pobudza je i wspomaga.

Przez odpowiednie naklejenie plastrów stymulujemy pracę układu krwionośnego oraz przepływ limfy, a także odciążamy mięśnie i stawy objęte bólem lub stanem zapalnym, co niesie za sobą przyspieszenie efektu terapeutycznego. Oprócz przyspieszenia powrotu do sprawności kinesiotaping działa również jak rehabilitacja 24 godziny na dobę, ponieważ jego efekt trwa nieustannie przez cały czas noszenia plastrów.

KINESIOTAPING – DLA KOGO?

Plastrowanie dynamiczne (jak inaczej nazywany jest kinesiotaping) jest metodą zalecaną praktycznie dla każdego. W zasadzie jedynym warunkiem jest brak zmian chorobowych, dermatologicznych lub otwartych ran na ciele pacjenta.

Zalecane jest ono w szczególności w leczeniu:

  • Ortopedycznym
  • Reumatologicznym
  • Neurologicznym
  • Ginekologicznym (w tym podczas ciąży)
  • Pediatrycznym
  • Po urazach
  • Po zabiegach operacyjnych
  • W korekcji postawy

JAK PRZEBIEGA ZABIEG KINESIOTAPINGU?

Kinesiotaping może być stosowany jako oddzielna i samodzielna metoda terapii, kiedy zgłaszamy się do gabinetu fizjoterapeutycznego w celu naklejenia taśm na bolące miejsce, lub jako końcowy etap naszego spotkania z fizjoterapeutą np. po terapii manualnej, kinezyterapii czy fizykoterapii.

Fizjoterapeuta na suchą i oczyszczoną skórę nakleja specjalnie przeznaczone do kinesiotapingu plastry – nie jest to jednak zabieg przypadkowy – istnieją różne sposoby klejenia, cięcia taśmy oraz stopnie jej naciągnięcia. Zależą one od tego co chcemy tym osiągnąć i jaki jest nasz cel terapeutyczny.

Główne z nich to:

  • Redukcja bólu
  • Poprawa mikrokrążenia (przepływu limfy)
  • Zwiększenie zakresu ruchu
  • Przywrócenie prawidłowej pracy mięśni
  • Ustabilizowanie stawu
  • Poprawa priopriocepcji
  • Wspomaganie gojenia ran i wchłaniania blizn
  • Rozluźnienie
  • Redukcja obrzęków

KINESIOTAPIG – CZY KOLOR MA ZNACZENIE?

W telewizji często widzimy sportowców oplastrowanych w przeróżnych kolorach. Tak samo w gabinecie fizjoterapeuty możemy zauważyć taśmy w różnych barwach – sama zauważyłam że na rynku pojawiają się taśmy już nie tylko w jednolitym kolorze, ale także w cętki, moro czy kratkę – i tu zdradzę „sekret”, o który dopytuje się wielu pacjentów – nie, kolor nie ma znaczenia. Najważniejsze jest to, aby kinesiotaping był przeprowadzony i dobrany profesjonalnie do dolegliwości pacjenta, a barwa taśmy jest tu tylko miłym dodatkiem estetycznym.

Jedyną różnica jaka może występować w taśmach, jest to rodzaj i moc kleju – w kinesiotapingu twarzy i dzieci stosujemy taśmy które mają łagodniejszy klej.

O CZYM PAMIĘTAĆ DECYDUJĄC SIĘ NA KINESIOTAPING?

Po pierwsze skóra pacjenta powinna być sucha i oczyszczona – przed wizytą u fizjoterapeuty nie używaj kremów, balsamów ani oliwek – natłuszczenie skóry może obniżyć trwałość kleju i plastry bardzo szybko będą się odklejać.

Na trwałość kleju może pływać także nadmierne owłosienie miejsca plastrowania – skóra nie musi być całkowicie wydepilowana, jednak jeśli w tym miejscu występuje duże owłosienie lepsze efekty da jeśli będzie ono ogolone.

Kinesiotaping wymaga użycia taśm, które od jednej strony pokryte są fabrycznie klejem. Dodatkowo w celu wydłużenia ich żywotności na ciele fizjoterapeuta może użyć kleju w sprayu – jeśli w miejscu plastrowania nastąpi reakcja alergiczna plastry należy natychmiast zdjąć i poinformować o tym swojego fizjoterapeutę na najbliższej wizycie.

Jeśli już kiedyś stosowałeś kinesiotaping i przyniósł on u Ciebie dobre efekty możesz porozmawiać o tym ze swoim fizjoterapeutą i powiedzieć jak i gdzie przebiegały taśmy i że ten sposób przyniósł w Twoim przypadku dobre efekty. To samo, gdy dany sposób przyniósł u Ciebie większe dolegliwości bólowe lub nie przyniósł żadnego efektu poprawy – dzięki temu możecie razem ze swoim fizjoterapeutą dobrać jeszcze lepszy dla Ciebie sposób plastrowania.

Obserwuj siebie i oplastrowane miejsce – czy ten sposób plastrowania i metoda jaką jest kinesiotaing przynosi poprawę, ulgę i wspomaga Twoje funkcjonowanie? Opowiedz o swoich spostrzeżeniach na następnej wizycie – może właśnie znaleźliśmy sposób jak pomóc Ci szybciej wrócić do sprawności? A może trzeba spróbować innej formy (ułożenia plastrów) kinesjotapingu?

I na koniec – choć prawdopodobnie najważniejsze – nie bój się dopytywać – Twój fizjoterapeuta na pewno z wielką chęcią opowie Ci dlaczego wybrał dla Ciebie taki sposób plastrowania i czego możesz się po tym spodziewać.

Podsumowując kinesiotaping to metoda, którą coraz częściej możemy spotkać w gabinetach fizjoterapeutycznych – przynosi ona ukojenie i bardzo dobre efekty w procesie terapeutycznym. Może ją stosować praktycznie każdy, niezależnie od schorzenia i wieku, a mnogość rodzajów podklejeń daje nam możliwość pomagania i szukania najlepszego sposobu aby pomóc Ci dojść do pełnej sprawności.