Wizyta u fizjoterapeuty

Fizjoterapia – jak się przygotować?

Podstawą pierwszej wizyty u fizjoterapeuty będzie zebranie wywiadu medycznego oraz poznanie i ocenienie kondycji pacjenta. Aby usprawnić ten proces zabierz ze sobą swoją dotychczasową dokumentację medyczną (jeśli takową posiadasz) – opisy RTG, USG czy MRI, wypisy ze szpitala lub informacje od lekarza. Jeśli nie posiadasz żadnej dokumentacji medycznej, zastanów się jak najlepiej opowiedzieć fizjoterapeucie o swoich dolegliwościach, np. czy ból gdzieś promieniuje, kiedy jest najbardziej intensywny (w nocy, rano, po wysiłku), do czego można go porównać (pieczenie, kłucie, ciągnięcie), od jak dawna pojawiają się dane przypadłości, czy podejrzewasz jakąś ich przyczynę?

Zadbaj o wygodny strój – w celu ocenienia kondycji i obecnego stanu fizycznego pacjenta fizjoterapeuta może poprosić o wykonywanie różnych ruchów bądź ich sekwencji, a także odsłonięcie miejsca, w którym występują największe dolegliwości bólowe. W związku z tym na wizytę najlepiej ubrać się w wygodny, elastyczny strój sportowy – dodatkowo uwzględniając to, że fizjoterapeuta aby mieć pełny ogląd pacjenta poprosi o rozebranie się do bielizny. Zatem jeśli są to nogi warto postawić na krótkie spodenki, jeśli barki bądź szyja najbardziej odpowiednia będzie koszulka bez rękawów.

Część wizyty po badaniu może, a nawet powinna być przeznaczona na rozwianie wszelkich wątpliwości i uzyskanie jak największej liczby informacji – dlatego pamiętaj – nie bój się pytać. Możesz nawet przygotować w domu kartkę z listą pytań na jakie chciałbyś otrzymać odpowiedź, a jeśli w trakcie wizyty pojawią się kolejne, nie krępuj się ich zadawać – w końcu tu chodzi o Twoje zdrowie.

Co dalej?

Fizjoterapia rozpoczyna się już na pierwszej wizycie – po zebraniu wywiadu i pierwszym badaniu fizjoterapeuta powinien przedstawić diagnozę a następnie zaproponować plan dalszego działania. Może już dobrać i pokazać ćwiczenia jakie pacjent powinien zacząć wykonywać, może przeprowadzić wstępną terapię manualną lub zaproponować kinesiotaping.

Jeśli fizjoterapeuta zaproponuje kilka cyklicznych spotkań, warto zapisać się na nie od razu, aby zarezerwować godzinę, która będzie dla Ciebie najbardziej komfortowa.