Jakiś czas temu pojawił się tutaj post na temat osteopatii – dowiedzieliśmy się z niego czym jest osteopatia i jak wygląda w praktyce. Rozważyliśmy też kiedy warto udać się do osteopaty – dziś chciałabym rozszerzyć odpowiedź na to pytanie, o to, że z wizyt i porad osteopaty możemy korzystać już od pierwszego dnia życia. Dlaczego? Po informacje na ten temat zapraszam do dzisiejszego wpisu o osteopatii dziecięcej.
Osteopatia dziecięca – na czym polega?
Jak wiemy już z poprzedniego wpisu, osteopatia polega na całościowym spojrzeniu i holistycznym podejściu do pacjenta i pracy nad jego dolegliwościami. W przypadku dzieci jest dokładnie tak samo, a działania osteopaty skupiają się na aktualnych trudnościach zgłaszanych przez rodziców, lub samego pacjenta. Osteopata za pomocą nieinwazyjnego badania identyfikuje obszary bólu, wzmożonego napięcia lub dyskomfortu, a następnie za pomocą masażu osteopatycznego stara się je zniwelować, rozluźnić oraz znaleźć przyczynę zgłaszanych objawów.
Osteopatia od pierwszego dnia życia – dlaczego?
Ciąża i przyjście na świat nowego człowieka, to piękny czas, jednak „za kulisami” dzieją się rzeczy, o których młodzi rodzice często nie myślą.
Po pierwsze dziecko już w życiu płodowym odczuwa nie tylko ruchy matki, ale także jej emocje, np. przez przepływ kortyzolu (hormonu wytwarzanego w skutek stresu) przez łożysko, co może wpłynąć na jego rozwój praktycznie w każdym etapie rozwoju.
Ostatnie miesiące, a szczególnie tygodnie ciąży, to czas kiedy dziecko ma w brzuchu coraz mniej miejsca na swobodne ruchy i układa się do pozycji, w której spędzi resztę dni aż do dnia porodu – spędzenie tego czasu w jednym układzie ciała, może być dla dziecka pewnym dyskomfortem.
Kolejnym etapem, który może przyczynić się do problemów kostno – mięśniowych jest sam poród. Podczas porodu naturalnego na dziecko działają siły równe nawet 40 kg naporu na głowę i ciało dziecka, co wpłynąć może na jego delikatne kości zarówno czaszki jak i całego ciała.
Te oraz inne czynniki, jak np. dieta matki podczas ciąży, jej zdrowie i aktywność, termin i czas porodu czy warunki okołoporodowe mogą znacząco wpływać na dalszy rozwój psychofizyczny ich potomka.
Co za tym na bazie powyższej wiedzy może nam dać wizyta u osteopaty w pierwszych dniach życia dziecka?
- Sprawdzenie prawidłowości działania układu nerowego, kostnego i mięśniowego.
- Poprawa funkcjonowania układu kostno – mięśniowego czyli zapobieganie lub łagodzenie problemów związanych z tym układem, takich jak np. asymetria głowy czy wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe.
- Leczenie problemów związanych z porodem zarówno naturalnym jak i poprzez cesarskie cięcie, które mogą polegać na występowaniu różnego rodzaju napięć.
- Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez delikatne manipulacje, poprawiając jego komfort i funkcjonowanie.
- Poprawa ogólnego stanu zdrowia poprzez stymulację układu nerwowego, krwionośnego, mięśniowego także funkcjonowania narządów wewnętrznych.
Osteopatia na dalszych etapach rozwojowych.
Oprócz wymienionych powyżej problemów, które mogą wystąpić w okresie noworodkowym, rodzice mogą zgłosić się do osteopaty z innymi niepokojącymi ich objawami, takimi jak: kolki, ulewanie, problemy z wypróżnianiem, problemy z zasypianiem, niespokojny sen, częste przebudzenia, problemy z prawidłowym ssaniem i oddychaniem.
Praca osteopaty w dalszych etapach rozwojowych od niemowlęctwa, aż do wieku nastoletniego może pomóc w przypadkach:
- dysplazji stawu biodrowego,
- problemów z nauką chodzenia,
- nieprawidłowej postawy ciała,
- asymetrii tułowia,
- moczenia nocnego,
- urazów i przeciążeń układu ruchu,
- kręczu szyi,
- wad zgryzu,
- wad wymowy,
- bólów brzucha,
- bólów głowy,
- zaparć,
- bólów wzrostowych,
- zapaleń zatok,
- częstych infekcji.
Współpraca osteopaty z innymi specjalistami.
Osteopatia nie jest jedyną ścieżką pracy z problemami u dzieci. Może być ona podwaliną dalszych działań, lub wspomaganiem innych terapii, których połączenie może pomóc młodemu pacjentowi osiągnąć dobrostan i pozbyć się przeróżnych problemów lub dolegliwości.
Z kim współpracuje osteopata?
Myślę, że ciężko byłoby wymienić wszystkie profesje z jakimi może lub powinien współpracować osteopata, ponieważ są to praktycznie wszyscy specjaliści z których wsparcia korzysta dziecko podczas…. swojego rozwoju i funkcjonowania, pozwolę sobie wymienić tych, z którymi ja osobiście współpracuję najczęściej:
- Fizjoterapeuta – współpraca między osteopatą a fizjoterapeutą jest dla mnie podstawą działania w obszarze rozwoju fizycznego dziecka. Osteopata poprzez masaż osteopatyczny poprawia ruchomość stawów, uwalnia napięcia mięśniowe i niweluje asymetrie, a dzięki tym działaniom fizjoterapeuta pracujący głównie nad prawidłowymi wzorcami ruchowymi, postawą i siłą mięśniową u dzieci może działać z nim bez przeszkód w postaci np. spiętych mięśni.
- Logopeda/neurologopeda – problemy z prawidłową wymową często wiążą się ze wzmożonym napięciem mięśniowym w obrębie czaszki czy aparatu mowy. Pomoc ostopaty w takim przypadku polega na rozluźnieniu mięśni w obrębie krtani, gadła, szyi czy jamy ustnej przez co uzyskujemy większą plastyczność tych stuktur i przygotowanie ich do kolejnych ćwiczeń logopedycznych.
- Stomatolog/ortodonta – osteopata może pomóc w łagodzeniu bólu stawów skroniowo-żuchwowych, problemami z nieprawidłowym zgryzem czy też bruksizmem.
- Psycholog – niektóre trudności psychiczne oraz neurorozwojowe skutkują objawami somatycznymi lub nawet nieuświadomionym napięciem mięśniowym – wizyty u osteopaty połączone z pracą psychologa lub psychoterapeuty pomagają się ich pozbyć oraz przywrócić pacjentowi dobrostan psychofizyczny.
- Pediatra – jako lekarz pierwszego kontaktu dla każdego dziecka może korzystać ze wsparcia i wiedzy osteopaty, zarówno kierując na wizytę osteopatyczną rodziców i młodych pacjentów zgłaszających różne niepokoje i dolegliwości, jak i konsultacje w celu sprawdzenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo, nie wykazuje żadnych wad postawy, czy napięć mięśniowych, które w przyszłości mogą dawać niepokojące objawy.
Osteopatia dziecięca – czy warto?
Mam nadzieję, że powyższym wpisem chociaż trochę przybliżyłam Wam tak rozległy temat jakim jest osteopatia dziecięca i w pewnym stopniu zachęciłam do skorzystania z wizyty osteopatycznej, na którą można i moim zdaniem jak najbardziej warto zdecydować się na każdym etapie życia i z szerokim zakresem objawów i trudności, nie tylko bólowych, ale także rozwojowych czy przewlekłych.